0

Odróżnić podróby Nike Air Max od oryginałów.

No tak temat od dawna spychany przeze mnie na boczny tor ale i za to “kukułcze jajo” trzeba się zabrać :). Tak więc po pierwsze, trąbiłem, trąbie będę trąbić o tym już od dawna – nie kupujcie z takich źródeł jak Allegro i sklepu typu all sale – 50 %. Jeśli to robicie, robicie to na własną odpowiedzialność. Było już tyle przypadków gdy ktoś zapłacił słone pieniądze za fejki lub buty w ogóle nie dotarły. Jest dużo sklepów które mają reputację i które sprzedają legity, wystarczy zapoznać się z ich profilem na FB lub poczytać opinie na ich temat i wszytko jasne, jeśli 10 osób kupiło i są zadowoleni to Ty najprawdopodobniej też będziesz. Zawsze też możesz kupić u nas :).

Weryfikacja Nike Air Max

Dobra, znalazłeś swój model i chcesz się upewnić czy jest oryginalny, co masz robić ? Oto kilka rzeczy które warto zrobić przed zakupem jeśli nie do końca jesteś przekonany.

  • dokładnie porównaj zdjęcia z oryginalnymi w sieci
  • poproś o zdjęcie metki
  • poproś o zdjęcie pudełka i etykiety która na nim się znajduje
  • sprawdź kraj produkcji na metce zazwyczaj jest China, Vietnam.
  • zobacz jaka jest cena rynkowa tego modelu, jeśli niższa o połowę – odpuść
  • sprawdź opinie na temat sprzedawcy – FB, komentarze etc., jeśli nic nie ma odpuść
  • zobacz skąd wysyłane są buty i ile będziesz czekać na paczkę, jeśli mają to być 2 tygodnie to chyba nie jest dobry pomysł
  • skontaktuj się ze sprzedawcą bezpośrednio, jeśli jest to utrudnione, nie ma telefonu lub nie odpisuje na maila pewnie ma coś do ukrycia :). Do nas dzwonicie nawet czasami o 4 nad ranem – powiesić :).

Jak szukać w necie oryginalnych zdjęć ?

Do weryfikacji potrzebne będą wam zdjęcia oryginałów jeśli macie je z czym porównać :). Jak takie znaleźć ? Najlepiej korzystać z kodu producenta czy jak tam kto woli indeksu. Jest to 9-cio cyfrowa liczba umieszczona na etykiecie pudełka oraz na metce która znajduje się na wewnętrznej części języka. Jeśli ten kod nie jest podany przy butach które chcecie kupić poproście, jeśli sprzedawca go nie poda – żółte światło ! Jeśli już go macie googlować. Możecie też zaglądnąć na oficjalną stronę store.nike.com i tam sprawdzić czy nie ma tego modelu, tutaj jednak jest pewien problem. Większość modeli dociera do nas z opóźnieniem i z doświadczenia wiem że bardzo często buty które lądują w sklepach w Polsce, na oficjalnej stronie są już niedostępne. Polecam wam także takie strony jak sneakerfreaker.com, kicksonfire.com, sneakernews.com czy airmaxy.pl tam znajdziecie oryginalne zdjęcia butów, z nimi możecie śmiało porównywać. Zdjęcia poniżej dzięki gościnności etcstore.co.uk. Tutaj znajdziecie więcej zdjęć podrobionych Nike Air Max.

Wbrew pozorom taki drobny detal a jednak ma znaczenie. Prawie wszystkie podróby z którymi się spotkałem nawet gdy butom nie można było na pierwszy rzut oka nic zarzucić, to różnice w pudełku rzucały się od razu w oczy. Kształt, wymiary i wygląd etykiety, podrabiacze tutaj zazwyczaj dawali ciała. Jeśli macie możliwość poproście o zdjęcie pudełka i etykiety która na niej się znajduje.

 

Made in China, made in Vietnam

To pytanie przewala się jak ciemne chmury nad Rzeczypospolitą. Często pytacie czy buty wyprodukowane w Chinach czy w Vietnamie to podróby. Nie, nie jest tak. Koncern Nike produkuje tam gdzie koszty są najniższe, oryginalne modele produkowane są także w tych krajach (to najczęściej spotykane kraje na metkach oryginałów). Tylko pamiętać samo Made in China nie znaczy że but jest oryginalny :), pamiętajcie że podróby też produkowane są w tych krajach i to akurat nie jest żadnym wyznacznikiem.

Jaka powinna być cena, za 200 zł da radę ?

Nie ma szans, za 200 zł na pewno nie kupicie oryginałów chyba że używane lub jakiś zakurzony model z outletu. Zazwyczaj ceny standardowych modeli jedynek i 90-tek kształtują się w granicach od 340 – 600 zł. W zależności od kolorystyki i kolekcji cena może być niższa lub wyższa. Tzw. białe kruki osiągają niebotyczne ceny ale te zazwyczaj kupują starzy wyjadacze którzy mogliby napisać o wiele więcej w tym artykule :). A tak zupełnie na logikę zastanówcie się czy jeżeli dany model w oficjalnym sklepie Nike kosztuje 450 zł to czy ma to w ogóle sen aby w koncern pozwalał innym sklepie sprzedawać te same buty za 200 zł ??? Refleksję na ten temat zostawiam wam, myślę że nie musicie kończy marketingu i zarządzania ani ekonomi żeby dojść do akuratnych wniosków.

Reputacja sprzedawcy

To bardzo ważna sprawa którą wielu z was wydaje się olewać. Pomimo iż w necie pojawiają się wyraźne sygnały że dany sklep czy sprzedawca kantuje ludzi niektórzy z was nadal tam kupują, czego nigdy w życiu nie pojmę. Powód – zaoszczędzić 100 zł. Nie macie pojęcia ile maili już dostaliśmy od ludzi którzy wpłacili pieniądze i w ogóle nie dostali i butów. Teraz nas pytają co robić, a co można zrobić, polski system wymiaru sprawiedliwości dopiero raczkuje w przestępstwach w sieci więc szanse na to że dojdziecie swego są praktycznie żadne. Tak jest niestety smutna prawda. Warto więc się 2 razy zastanowić. Jak sprawdzić reputacje sprzedawcy ? To chyba nie jest problem w dzisiejszych czasach, jest FB, portale społecznościowe wszelkiej maści, fora i strony tematyczne poświęcone airmaxom, sprawdźcie tam lub zadajcie pytanie na pewno ktoś od razu wam odpowie. Tutaj bardzo ważna rzecz ostatnio oszuści się wycwanili a działa to mniej więcej tak: startują otwierając nowy sklep, wysyłają kilka darmówek do blogerów którzy ich promują, rusza kampania banerowa reklamująca dany sklep i do pewnego czasu wszytko gra, gdy sklep ma na tyle “mocną” reputację i kilka dobrych opinii zaczyna się cyrk. Nikt nie odpowiadam na maile, nie odbiera telefonu i buty jakoś nie chcą docierać w paczkach do klientów. Ta pierwsza faza ma za zadanie namieszać ludziom w głowach i jak pokazują ostatnie przykłady działa to rewelacyjnie – weźcie to pod uwagę.

Maciej Surowiec

Autor Google+:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *