0

Za co cenimy Nike ?

Za co cenimy obuwie ze stajni Nike ?

Nike to jeden z największych producentów odzieży i obuwia sportowego na świecie. Ten amerykański moloch obuwniczy ma na swoim koncie już wiele kultowych serii, które z pewnością wszyscy znacie. Poniżej dowiecie się dlaczego i za co tak bardzo cenimy buty Nike oraz co sprawiło że niektóre modele butów tego producenta stały się po prostu ponadczasowe.

nike

Całą naszą ofertę butów sportowych producenta Nike znajdziesz na Butyjana.pl tutaj.

Poniżej kilka systemów i nowinek technologicznych które sprawiły, sprawią i będą sprawiać że obuwie Nike jest godne uwagi.

Air Max – (Nike Inc. 1987 r.) system z grupy systemów Nike Air polegający na zastosowaniu dużej poduszki powietrznej w pięcie podeszwy butów sportowych, która zazwyczaj widoczna jest z boku podeszwy , w większości modeli z serii Nike Air Max, co odróżnia go od innych systemów Nike Air. System daje doskonała amortyzację dzięki powiększeniu poduszki powietrznej, skutecznie łagodząc wstrząsy co w bardzo efektywny sposób podnosi komfort i wygodę użytkowania. Można wyróżnić następujące systemy Air Max 90, Air Max 180, Air max 360.

Nike Air – (Nike Inc. 1978 r.) system polegający na zastosowaniu poduszki powietrznej umieszczonej w pięcie lub śródstopiu podeszwy butów sportowych mającej za zadanie doskonałą amortyzacje i łagodzenie wstrząsów. System ten dzieli się na Air Max, Total Air, Zoom Air, Tuned Air.

Total Air – jedna z wersji zastosowania systemu amortyzacyjnego z rodziny Nike Air polegająca na umieszczeniu poduszki powietrznej na całej powierzchni podeszwy butów sportowych dla lepszej amortyzacji i oparcia na całej długości stopy.

Zoom Air – wersja systemu amortyzacyjnego Nike Air w którym poduszka jest cieńsza i osadzona niżej w podeszwie buta, co przy zachowaniu parametrów amortyzacji podnosi stabilność stopy. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest w profesjonalnych butach sportowych do biegania, piłki nożnej, tenisa czy koszykówki.

Nike Shox – (Nike Inc. 2001 r.) system polegający na zastosowaniu w tylnej części podeszwy butów sportowych modułu składającego się zazwyczaj z 4 pustych kolumn wykonanych z elastycznego materiału (uretanu, gumy). Technologia ta ma za zadanie skutecznie amortyzować wstrząsy powstające na pięcie buta oraz jak zapewnia producent Nike wspomagać użytkownika w drugiej fazie biegu poprzez oddanie zgromadzonej energii . Dla ciekawostki można dodać że prototyp systemu Shox został opracowany na uniwersytecie Harvard.

Phylon – lekki amortyzacyjny materiału syntetyczny z wtłoczonymi pęcherzykami gazu stosowany w podeszwie lekkich butów sportowych/piłkarskich/atletycznych, który podnosi elastyczność podeszwy buta oraz ma za zadanie zapewnić odpowiednie ułożenie stopy w bucie.

Flywire – (Nike Inc. 2008 r.) technologia bazującą na wykorzystaniu niezwykle lekkiego i odpornego sztucznego włókna otrzymywanego z ciekłokrystalicznego polimeru o nazwie Vectran. Strategicznie umiejscowione włókna, niczym kable w moście linowym, tworzą wyjątkowo lekki, wytrzymały elastyczny szkielet cholewki, który idealnie trzyma stopę redukując do minimum jej zbędne ruchy w bucie. Dodatkowo stopa dzięki technologii Nike Flywire otrzymała wsparcie w miejscach, w których działają na nią największe przeciążenia. Wyczynowe buty biegowe wykorzystujące tę technologię to najlżejsze obuwie obecnie dostępne na rynku.

Nike Fuse – technologia ta polega na połączeniu syntetycznych materiałów tak by zapewnić ekstremalnie lekką i wytrzymała konstrukcję buta oraz zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, podwójne przeszycia na cholewce zapewniają wyjątkową trwałość.
EVA – bardzo lekka pianka poliuretanowa stosowana w elementach butów sportowych które wymagają idealnego dopasowania do stopy, zastosowanie jej w obuwiu Nike znacznie podnosi komfort użytkowania, stabilność i dopasowanie stopy do buta przy znacznym zmniejszeniu całkowitej wagi butów.

Non marking – podeszwa wykonana z materiału nie brudzącego podłoża/parkietu.

Foamposite – (Nike Inc. ) bardzo lekki materiał bazujący na poliuretanie z którego zazwyczaj wykonywana jest wkładka wewnętrzna butów sportowych, która z czasem podczas użytkowania obuwia idealnie dopasowuje się do stopy.

GORE-TEX – membrana wykonana z porowatego teflonu zapewniająca wodoodporność butów . Jej działanie polega na odprowadzeniu pary wodnej, wilgoci powstającej w bucie na zewnątrz ,przy jednoczesnym zapobieganiu dostawania się wody do wewnątrz dzięki czemu stopa zyskuje zdolność „oddychania” przy odpowiedniej wentylacji.

Maciej Surowiec

Autor Google+:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *