0

Nike Air Max – historia pewnego okienka

 

Rewolucyjny pomysł, aby oddzielić stopę użytkownika od podłoża warstwą powietrza udało się wprowadzić w życie firmie Nike. Stało się to już w 1978 roku w modelu Tailwind. Jednak dopiero pomysł, aby pokazać wszystkim wnętrze podeszwy stanowił przełom dla całej koncepcji Air.

 

 

Od okienka do 360

Fakt, że użytkownicy mogli na własne oczy zobaczyć transparentną poduszkę okazał się strzałem w dziesiątkę. Kolejną ambicją Nike stało się ostateczne wyeliminowanie z podeszwy pianki na rzecz powietrznej poduszki.

Według Nike, badania dowodzą, że w trakcie użytkowania zastosowana w bucie warstwa pianki traci swoje właściwości użytkowe nawet w 60%. Proces ubijania bezpowrotnie pomniejsza parametry amortyzujące. Podobny ubytek prześledzony podczas działania poduszek wypełnionych powietrzem wynosi, według badań, ok. 2%.

Proces eliminacji pianki następował etapami. Wdrożenie nowej technologii wypełniania i modelowania poduszek –zwanej blow molding – dał firmie nowe możliwości w tym względzie. W 1993 roku udało się stworzyć trójwymiarowe elementy przeźroczystych wkładek i umieścić je zarówno pod piętą użytkownika jak i w przedniej części wkładki. Nike była o krok od osiągnięcia celu, obie poduszki wypełnione powietrzem należało jeszcze tylko połączyć.

Udało się to w 1997, w modelu Air Max 97, a całkowita eliminacja pianki z podeszwy buta miała miejsce w 2006 roku. Nike skwitowała to lapidarnym – no foam, no problem – tak powstały Nike Air Max 360.

Są tacy, którzy uważają, że Air Maxy to najwygodniejsze i najlepsze buty na ziemi. Jeśli chcesz sprawdzić co dzieje się ze stopą w bucie wyposażonym w powietrzne poduszki lub po prostu lubisz stylistykę firmy Nike zobacz naszą ofertę tej marki w sklepie butyjana.pl.

 

 

Justyna Borcz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *