0

Jak działa GORE-TEX?

Wiele się mówi o niebywałych właściwościach tkanin technicznych. To wyjątkowe osiągnięcie pozwoliło nam w pewnym zakresie zminimalizować wpływ pogodny na nasze ciało. Prym wśród wspomnianych rozwiązań wiedzie Gore-tex, o którym dziś chcielibyśmy powiedzieć Wam więcej.

 

Gore-tex to właściwe nie tkanina, choć tak zwykliśmy ją nazywać, a membrana, którą ze względów praktycznych scala się z warstwą tkaniny osiągając materiały dwu lub nawet trzywarstwowe. Zanim wytłumaczymy Wam jak ona działa zapraszamy na krótką lekcję biologii.

Na nasz komfort, bezpieczeństwo i zdrowie znaczący wpływ ma temperatura. Wiatr jest zjawiskiem, który może w krótkim czasie obniżyć temperaturę w bezcennej warstewce ciepła, która tworzy się między powierzchnią naszej skóry, a odzieżą. Zadaniem nowoczesnej odzieży jest więc ochrona ciepła, które zebrało się wokół nas.

Kolejna niezbędna cecha nowoczesnej odzieży związana jest z prawidłowym odprowadzaniem nadmiaru wilgoci. Podczas intensywnego ruchu czy też podczas ćwiczeń nasze ciało się poci, zadaniem tkaniny z której wykonano ubranie jest przetransferowanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz w taki sposób, aby pot nie został na skórze.

Wiecie już, że cechą najwyżej jakości tkaniny jest umiejętność odprowadzania nadmiaru wilgoci. Równie ważne jest jednak nie dopuszczanie wilgoci – wody czy śniegu – do wewnątrz, czyli pod warstwę odzieży. Właściwości hydrofobowe tkaniny Gore-tex objawiają się w umiejętności odpychania kropelek wody i współgrają z kolejną jej cechą – wodoodpornością. Obie właściwości membrany pozwalają najpełniej zbliżyć się do ideału – niemal całkowitej wodoszczelności.

Jak więc powinna być zbudowana tkanina, która połączy wszystkie pożądane cechy. Oto rozwiązanie tej zagadki.

 

fot.gore-texfot. gore-tex

GORE-TEX to cieniutka warstwa naprężonego politetrafluoroetylenu. Tworzywo to posiada niemal 1,5 mld otworów na centymetr kwadratowy. Aż trudno to sobie wyobrazić – łatwiej zatem będzie powiedzieć to w inny sposób – każdy z tych mikroskopijnych otworów jest 20 tysięcy razy mniejszy od kropli wody będąc równocześnie 700 razy większy od cząsteczki pary wodnej. Zatem szach – mat – woda nie przechodzi do środka, a para wodna na zewnątrz już tak.

Justyna Borcz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *