0

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów dla dziecka?

Dobór odpowiedniego rozmiaru butów dla najmłodszych to prawdziwa zmora dla większości rodziców. Zauważyliśmy, że sporo klientów ma  problem z dobraniem odpowiednich bucików dla swojej pociechy, szczególnie kiedy maluch się niecierpliwi przy mierzeniu w sklepie. W naszym poradniku znajdziecie kilka prostych sposobów, które pozwolą Wam uniknąć wielogodzinnych i stresujących dla dziecka (jak i rodziców;) ) zakupów.

Trzeba kupić większe na “zapas”-czy na pewno?

Na szkielet dorosłego człowieka składa się aż 206 kości, 52 z nich to kości stóp. Oprócz tego trzeba dodać liczne powierzchnie stawowe, mięśnie i ścięgna. Teraz, patrząc na te małe stópki naszych pociech, trudno uwierzyć w jak skomplikowany sposób są zbudowane i jak ważną rolę odgrywają w jego dorosłym życiu. To właśnie na stopach spoczywa cały ciężar i warto o nie dbać od samego początku aby zapewnić dziecku komfort chodzenia przez całe życie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka, a szczególnie odpowiedniego rozmiaru. Trzeba pamiętać,że ten obowiązek spoczywa na rodzicach bo badania naukowe wykazały, że dzieci potrafią bez protestów i jakichkolwiek znaków sprzeciwu chodzić w bucikach za małych nawet o dwa rozmiary. Niestety,  coraz częściej także słyszymy opinię wśród klientów, że trzeba kupić dziecku buty na “zapas” czyli sporo za duże żeby nie kupować zaraz nowych. Taki tok myślenia jest równie błędny jak kupowanie na “oko”za ciasnych bucików. Dlaczego? Za małe buty powodują deformacje stóp, nie pozwalają na prawidłowy rozwój i są powodem wielu późniejszych schorzeń. Za duże buty powodują częste potykanie się dziecka o własne nogi, brak poczucia równowagi i oczywiście szybsze zużycie butów, które w nienaturalny sposób są ciągle zginane lub za ciasno wiązane.

Jak w prosty sposób zmierzyć dziecku stopy?

Większość sklepów z obuwiem dziecięcym ma do dyspozycji plastikowe miarki w kształcie stopy, które w prosty i szybki sposób pozwalają na zmierzenie dziecku stóp.

Podobny pomiar możemy przeprowadzić sami w domu, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu podczas zakupów. Sam pomiar może okazać się dla dziecka niezłą frajdą i na pewno śmielej podejdzie do tego w domu niż w sklepie, gdzie wszystko tak bardzo rozprasza jego uwagę;) Wystarczy tylko kartka papieru, ołówek, linijka… i czasem nieco więcej cierpliwości;)

Pomiaru dokonuje się na stojąco, odrysowując kontur stóp na kartce. Ważne aby dziecko stało równomiernie na obu stopach w delikatnym rozkroku. Stopę należy obrysować ołówkiem, trzymając go tuż przy nóżce dziecka. Kolejny punkt to zmierzenie linijką czy metrem odległości od czubka pięty do czubka najdalej wystającego palca (nie zawsze jest to duży palec). Należy zawsze mierzyć obie stopy bo rozmiar butów dobieramy pod dłuższą.

 

 

Jak dobrać rozmiar obuwia?

Kiedy wiemy jaką długość mają stopy dziecka możemy zabierać się za mierzenie butów. Mierzenie to bardzo ważna sprawa bo stopy dzieci są unikalne i każde ma swoją trójwymiarową formę, do której to but musi być dopasowany-NIGDY ODWROTNIE. Wybieramy rozmiar większy o ok.7-10mm od miary uzyskanej na kartce- taki zapas jest wystarczający aby uwzględnić ciągłe przetaczanie się stopy (propulsja) podczas chodzenia. Ważne aby dziecko miało na sobie skarpetki (takie, które zazwyczaj nosi na co dzień) i mogło swobodnie przejść się po sklepie w założonych butach. Pierwsze wrażenia dziecka są bardzo ważne. Zazwyczaj po chwili widać czy dane buty są dla niego wygodne czy nie. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości można poprosić obsługę sklepu aby wyciągnęła wkładkę z buta – kładąc stopę dziecka na wkładce możemy się upewnić co do zapasu.

Podsumowując:

Nowe buty powinny być dłuższe od stopy o około 1 cm -taki zapas uwzględnia zarówno naddatek funkcjonalny, jak i wzrostowy stóp. To normalne, że w pierwszych latach życia malucha stopy rosną szybko i częste zmiany obuwia są nieuniknione ale “zdrowy” zapas jest także konieczny dla dobra dziecka, także tego starszego. Przy doborze obuwia kierujmy się także zdrowym rozsądkiem a nie modą. To nasze pociechy mają cieszyć się z nowych, wygodnych butów, które są dopasowane do ich potrzeb, a nie do obowiązujących trendów.

Zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych w Rzeszowie, gdzie udzielimy wszelakiej pomocy przy zakupie obuwia dla najmłodszych. Sklepy Butyjana.pl to ogromny wybór zarówno obuwia, odzieży jak i akcesoriów sportowych takich marek jak: Nike, Adidas, Reebok, Puma, Asics, Under Armour, New Balance, Lacoste, Converse, Vans i wiele innych.

Ania Kamińska

Autor Facebook:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *