0

Jak dbać o nubuk – sprawdzone sposoby

Nubuk to skóra naturalna w której delikatnie zeszlifowano lico. Rezultatem tego procesu jest niezwykle miła w dotyku powierzchnia. Nubukowe buty wyglądają świetnie i są coraz popularniejsze również jako propozycja na sezon jesienno-zimowy. Jeśli wahasz się czy sobie takie sprawić, mamy dla Ciebie wiadomość. Kupuj, bo to bzdury, że nubukowe buty ma się tylko jeden sezon. Zaraz dowiesz się jak je konserwować.

 

 

Rodzaje nubuku

Pierwsza sprawa, należy rozpoznać rodzaj nubuku z którego zrobiono buty. Popatrzmy na długość i ruchomość włosków – mamy dwa rodzaje nubuku – o ruchomych włoskach, oraz taki, w którym włoski zostały na stałe ustawione w jednej pozycji. W butach trekkingowych stosowany jest najczęściej ten drugi rodzaj.

Delikatniejsze i trudniejsze w pielęgnacji są buty z ruchomymi włoskami, te ze stałą strukturą pozwalają na nieco odważniejsze traktowanie.

Teraz konkrety, zebrane w kilka praktycznych zasad:

Sprzęt

Nubukowe buty są drogie zatem, jeśli wydałeś właśnie kilkaset złotych na piękne nowe obuwie to bez mrugnięcia okiem wydaj jeszcze kilkanaście na sprzęt i preparaty do konserwacji, to będzie dobrze wydana kasa.

Oto sprzętowe minimum:

Środek do impregnacji, najczęściej spray

Szczotka do nubuku, miękka i delikatna

Kostka/gumka do nubuku

Środek na duże zabrudzenia

 

Teraz czas na zasady postępowania w kwestii profilaktyki konserwacji oraz info o tym co robić, gdy pojawi się plama.

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Po powrocie ze sklepu swoje piękne, nowe nubukowe buty potraktuj impregnatem. Stworzysz na powierzchni warstwę, która będzie je chronić przed brudem, kurzem i wodą.

Nubukowe buty są jak koty – nie lubią wody, ale lubią, żeby je głaskać.

No może nie głaskać, ale czesać. Raz na dwa, trzy tygodnie wyszczotkuj nubukowe buty, aby zachować ich puszystość oraz pozbyć się kurzu. Proces zakończ impregnacją.

Unikaj wody jak ognia

Stało się jest plama. Bez paniki pozwól jej wyschnąć. Najgorsze co można zrobić to potraktować buty wodą. Nubuk czyścimy na sucho.

Widzisz plamę – reaguj

Mamy kilka możliwości działania, w zależności od szkód jakich narobiła plama.

Próbujemy szczotką, jeśli to wyschnięte błoto, szczotka bez problemu je wykruszy.

Szczotka nie dała rady? Łap za kostkę lub gumkę do nubuku i ścieraj plamę jak gumką do mazania. Zeszła. Uff, drobinki gumki wyczesz szczotką i jak zawsze ….zaimpregnuj.

Plama trzyma się mocno. Spokojnie, nadal mamy opcje. Specjalistyczny szampon lub inny środek do trudniejszych zabrudzeń zadziała i wnikając w głąb skóry usunie zabrudzenie. Postępuj zgodnie z instrukcją. Po usunięciu plamy pamiętaj o tym, aby zawsze wyczesać but, przywracając do równowagi nubukowe włoski, a potem jak wiadomo i jak zawsze tak, zgadza się, impregnacja.

Trudne? Nie. Więc do dzieła. Przeklikaj nowości na butyjana.pl i spraw sobie wspaniałe nubukowe buty na zimę, albo nawet na dwie kolejne.

Zobacz naszą galerie:

 

Zapisz

Justyna Borcz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *