0

Czy Nike Air Max 90 nadają się do biegania?

O wielu butach mówi się głośno i wiele z nich zostaje tymi kultowymi dla następnych pokoleń. Naszym zdaniem na miano takiego właśnie kultowego klasyka zasługuje flagowiec od Nike – Air Max 90! Dla wielu niezastąpiony niemal wszędzie ale właśnie-czy nadaje się do biegania?

Zapewne każdy choć raz słyszał o Air Maxach-dostępne są modele w przeróżnych wersjach. Najpopularniejszy to Air Max 90

Diabeł tkwi w szczegółach

Cały sekret tkwi w rewolucyjnym systemie Air Max, który zaprojektował ponad 30 lat temu czołowy projektant Nike – Tinker Hatfield. Takie rozwiązanie technologiczne było naprawdę rewolucyjne jak na tamte czasy i do dziś buty z poduszką powietrzną w podeszwie są uznawane za jedne z najwygodniejszych. Jednak bardzo często pojawiają się pytania czy w Maxach można biegać? Oczywiście, że tak ale w wybranych modelach i z całą pewnością nie należy tego robić w modelu Air Max 90. Na rynku oferta butów biegowych ze stajni Nike jest tak bogata, że naprawdę każdy może wybrać model odpowiedni dla siebie, nie rezygnując wcale z systemu Air Max.

Najbardziej rozpoznawalne biegówki z dużą amortyzacją to Air Max 2016 i nowsze. Dobrze sprawdzają  się też modele Air Max Sequent (lewa noga) i Air Max Dynasty (prawa noga).


Tutaj Air Max 2017 GS 851622-100 dostępny także w kolorze czarnym.

Czym różnią się klasyczne 90-tki od biegówek?

Po pierwsze ceną – za modele biegowe trzeba niekiedy zapłacić nawet 1200zł, gdzie ceny Air Max 90 zaczynają się już od 300zł w zależności od rozmiarówki i kolekcji. To właśnie wysoka cena sprawia, że typowe biegówki z systemem Air Max nie są zbyt popularne ale trzeba przyznać, że wysoką cenę rekompensuje maksymalna amortyzacja i jakość wykonania.

Po drugie wagą – modele typowo biegowe takie jak Nike Air Max Zoom Pegasus 33, Flyknit czy też Air Max Sequent 2 są lżejsze od 90-tek nawet o połowę! Wszystko za sprawą użytych komponentów i niekiedy bezszwowej konstrukcji. Wszystkie te zabiegi maja na celu zmniejszenie wagi do minimum ale za to zwiększenie dopasowania do maksimum. Buty biegowe muszą odciążać stopy i zapewniać maksymalne wsparcie podczas biegu dając poczucie komfortu, lekkości i bezpieczeństwa – Air Max 90 świetnie sprawdzą się do chodzenia, nawet dłuższych spacerów ale do biegania zdecydowanie nie.

Jeśli jesteś fanem Nike Air Max 90 lub rozważasz ich kupno to świetny wybór ale pamiętaj, że do biegania warto wybrać modele wspomniane wyżej: Air Max 2017, Air Zoom Pegasus 33, Flyknit Air Max lub Air Max Sequent. Jest to dobra inwestycja przede wszystkim w swoje zdrowie oraz efektywność i dynamikę treningów.

 

Ania Kamińska

Autor Facebook:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *