0

Czy można prać buty w pralce?

Pranie obuwia w pralce to temat, który jest ciągle poruszany przez naszych klientów – najczęściej przy zakupie. Jako sprzedawcy zawsze odradzamy tej metody, a dlaczego przekonacie się sami czytając ten artykuł do końca!;)

Producenci obuwia odradzają, a tu proszę-specjalne programy do prania mechanicznego obuwia to już żadna nowość;(

Spróbujcie sobie wyobrazić, że stoicie godzinę w gorącej ulewie-tak właśnie “czują” się Wasze buty w pralce. Do tego dołóżmy jeszcze siłę odśrodkową, która  wytwarza się podczas prania(o wirowaniu już nie wspomnę)- myślę,że większość z Was zastanowi się podwójnie zanim wrzuci buty do pralki.


Cholewka z ekologicznej skóry bardzo szybko popęka i będzie podatna na rozwarstwienia oraz pęknięcia po wypraniu w pralce.

Co się stanie z wierzchnią częścią butów po mechanicznym praniu?

Odpowiedź nasuwa się sama po obejrzeniu zdjęcia powyżej. Jeśli mówimy o cholewce skórzanej czy też skóropodobnej to straty są największe: ściągniecie skóry,przetarcia i rozwarstwienia. Duże ilości wody osłabiają strukturę skóry, powodując większą podatność na odkształcenia i rozklejenia. To samo tyczy się cholewek tekstylnych (siateczki, materiał), gdzie łatwo o osłabienie szwów, zniekształcenia, skurczenie się całej konstrukcji, a nawet przebarwienia.

Czy podeszwa rozklei się już po pierwszym praniu?

Zazwyczaj po pierwszym praniu nie ale temperatura i duża ilość wody skutecznie osłabia strukturę kleju. Mimo tego,że kleje stosowane do produkcji obuwia są naprawdę trwałe to wierzcie mi, że po jakimś czasie najzwyczajniej puszczą(praniem mechanicznym tylko przyspieszamy ten proces).


Gołym okiem widać,ze buty były prane w pralce. Ściągnięta i sucha cholewka,wytarty i przebarwiony zamsz, a do tego pęknięcie cholewki nad piętą mimo,że od daty zakupu minęło zaledwie kilka miesięcy.

Zróbcie bilans zysków i strat przed wypraniem swoich butów w pralce. Jesteśmy przekonani,że przy takiej dostępności kosmetyków jesteście w stanie prawidłowo zadbać  o buty. Mało tego, na rynku pojawiają się firmy, które specjalizują się w renowacji obuwia i naprawdę robią cuda!;) A i jeszcze jedno: przy składaniu reklamacji od razu widać, które buty były prane mechanicznie.

*******************************************************************************************************************************
Masz pytania, wątpliwości? Pisz śmiało!;)

www.butyjana.pl

 

 

Ania Kamińska

Autor Facebook:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *