6

Buty Timberland – historia szewca z Bostonu i jego dwóch synów.

Kolekcja Timberland na Butyjana.pl systematycznie powiększa się o kolejne nowe modele. Wszystkie produkty tej marki cechuje bardzo wysokość jakość wykonania i zastosowanych materiałów. Niestety ma to wpływ na cenę, buty do najtańszych nie należą jednak warte są każdej wydanej złotówki. Z okazji kolejnych nowych modeli w naszym magazynie postanowiliśmy nieco przybliżyć wam historię timberlandów.

Początki historii marki sięgają aż do roku 1933 kiedy to została założona w Massachusetts w USA jako Abington Shoe Company. W 1952 szewc z zawodu Nathan Swartz wykupił połowę udziałów firmy obuwniczej Abington w której zresztą terminował jako młody rzemieślnik. W ciągu trzech następnych lat Nathan wykupił pozostałe udziały stając się wyłącznym właścicielem przedsiębiorstwa, zatrudniając swoich dwóch synów Sidneya i Hermana do pomocy. Przez następne dziesięć lat ojciec wraz z synami pracowali wykonując buty ręcznie na mniejsze lub większe zlecenia lub kontrakty dla zewnętrznych sklepów,  hurtowni i innych producentów, (o tamtych latach opowiada Sidney Swartz) aż do 1965 roku kiedy to wszystko miało się zmienić.

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=wquBOMQXbkQ[/embedyt]

Otóż ojciec wraz z synami zastosowali nowatorską technologię chemicznego łączenia podeszwy butów z cholewką używając do tego celu specjalnie przystosowanej maszyny. Ta technologia produkcyjna pozwoliła nie tylko na zmniejszenie koszów produkcji jednej pary butów o 50 centów, lecz również dawała butom produkowanym w ten sposób parametr wodoszczelności co pozwoliło na podniesie nie ich ceny o 20 centów – przedsiębiorstwo nareszcie zaczęło przynosić znaczne profity. W 1968 Nathan Swartz odszedł na emeryturę zostawiając Abington swoim synom. Dwa lata później bracia przenieśli się do New Hampshire nastawiając się na wyprodukowanie pierwszych w historii prawdziwie wodoszczelnych butów.  Lata prób i doświadczeń zaowocowały w końcu w 1973 roku pierwszą serią w 100 % wodoodpornych butów znanych do dziś jako Timberland. Marka bardzo szybko znalazła swoją grupę odbiorców pośród pracowników potrzebujących solidnego i wodoszczelnego obuwia ochronnego. Sprzedawane również w sklepach z militariami pierwsze modele stały się hitem  na studenckich kampusach.

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=HKjJHrh6udw&feature=related[/embedyt]

Dzięki agresywnej kampanii promocyjnej w papierowej jeszcze wtedy wersji  New Yorker “Timberlandy” sprzedały się poprzez sieć sklepów takich jak Lord&Taylor, Bergdorf Goodman, Saks Fifth Avenue, w zadowalającej ilości 5000 par. Rok później firma zwiększyła sprzedaż do 25 000 rocznie, a pod koniec lat siedemdziesiątych produkowała już 400 000 par jako 80 % mocy produkcyjnych całego przedsiębiorstwa. Kolejne wydarzenia  były już tylko pasmem sukcesów przyczyniających się do tego aby firma stała się światową marką. buty-timberland

Maciej Surowiec

Autor Google+:

6 Comments

  1. Fajny artykuł, a swoją drogą mam Euro Sprint, i jestem mega zadowolony, to naprawdę buty wysokiej jakości idealne na zimę, może trochę ciężko utrzymać ich fajny kolorek bo się brudzą ale są mega wygodne i ciepłe. Nie robią lipy – polecam !

  2. Mam Splitrocki świetne buty, solidne w miarę lekkie i ciepłe, no i miażdżą wyglądem oczywiście :)

  3. Jestem fanem tej marki, Timberlandy to naprawdę solidne buty, jednak trochę się zawiodłem bo w waszym sklepie znalazłem tylko 3 modele :( to naprawdę niewiele ale mam nadzieję że wprowadzicie więcej wkrótce :) może załapie się na zakupy w przyszłym sezonie.

  4. Bardzo fajne buciki tylko trochę drogie :( – dajcie obniżkę !!!!! :)

  5. Ciekawy artykuł ciężko znaleźć coś o nich w sieci po polsku, naprawdę dobra robota tak trzymać !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *