Buty Puma – co mają wspólnego z koncernem Adidas ?

buty-puma-1024x732        Wszyscy znamy ogólnie lubiane, cenione i bardzo popularne buty marki Puma, w tym poście chcielibyśmy, napisać jednak co nieco o historii tej marki obuwia i o tym co buty Pumy mają wspólnego z butami Adidas. Mianowicie nie wiem czy wiecie że obuwniczy koncern Puma jest  odłamem koncernu Adidas i z jego założeniem wiąże się dosyć ciekawa historia.

Otóż w 1948 w Niemczech jeden z braci Dasllerów ( założycieli firmy Adidas ) konkretniej Rudolf, po licznych nieporozumieniach ze swoim bratem Adim (  o  których więcej za chwilę) postanowił założyć swoją własną firmę produkującą buty i obuwie sportowe o nazwie “Ruda”, która później przyjęła do dziś znaną nam nazwę Puma. A teraz trochę więcej na temat powodu odejścia Rudolfa, otóż podczas drugiej wojny światowej obaj bracia wstąpili do partii nazistowskiej, jednak Rudolf wykazywał znacznie więcej entuzjazmu związanego z całą ideologia partii co niezbyt podobało się Adiemu Dasslerowi, już na samym początku pojawiły się tarcia na tym polu między braćmi. Kulminacyjnym punktem było wydarzenie w 1943 kiedy to podczas ataku bombowego aliantów Adi wraz żoną skryli się w schronie przeciwlotniczym, w którym był już Rudolf wraz z rodziną. Gdy na wejściu Adi odrzekł “znowu są te cholerne bękarty” mając najprawdopodobniej na myśli alianckie samoloty, Rudolf jednak przyjął to zdanie jako adresowane do niego i jego rodziny, co przelało czarę goryczy. Tuż po wojnie kiedy Rudolf Dassler został aresztowany przez amerykańskie wojsko i oskarżony o bycie członkiem Waffen SS , późniejszy właściciel firmy produkującej buty sportowe był święcie przekonany że wydał go jego młodszy brat Adi Dassler. Interpretacja wydarzeń tamtych lat skłoniła Rudolfa do odejścia z założonego wspólnie z bratem koncernu obuwniczego Adidas i założenia swojej własnej firmy produkującej również buty sportowe,ze szczególnym jednak nastawieniem na buty piłkarskie.

Tak pokrótce wygląda dosyć ciekawa i co by nie mówić dramatyczna historia na temat relacji na linii Adidas – Puma. A nam nie pozostaje nic innego jak zachęcić was po tej lekturze do zapoznania się z ofertą tych bucików, które znajdziecie w naszym sklepie Butyjana.pl w dziale Puma –  zapraszamy.

Maciej Surowiec

Autor Google+: